Výběrový závod na MČR záchranných psů, psovodů IZS 2019

Horní Řasnice 10.-11.8.2019


Článek č.1

Zával v pískovně aneb taktické cvičení IZS

Unikátní cvičení složek IZS se uplynulý víkend uskutečnilo v okolí Horní Řasnice. Hasiči tam nacvičovali činnosti po zavalení osob po zřícení jedné z etáží místní pískovny. Cvičení připravoval tým psovodů z JSDHO Hejnice, který ho zároveň pořádal jako Závod záchranných psů SH ČMS pro psovody z celé republiky.

Dvoudenní akce byla rozdělena do několika částí, kde si v každé plnila své úkoly jiná složka IZS. V úvodní části v pískovně zasahovaly JSDHO okolních obcí a stanice HZS v Raspenavě. Ty po příjezdu čekal pískem zasypaný osobní automobil s osobou uvnitř a několika zraněnými v jeho okolí. Hasiči tak museli vyprostit osobu z auta zpod písku a poskytnout všem předlékařskou pomoc. Při dalším ohledání zjistili další zřícený svah s podezřením na zavalené osoby, a tak byli na místo povoláni psovodi. Do jejich příjezdu vymezily jednotky pás postupu pátrání, který z důvodu bezpečnosti opatřili žebříky mezi jednotlivými etážemi pískovny. Do této části terénu byly několik týdnů dopředu pomocí těžké techniky zakopány speciální bedny pro uložení figurantů, kteří v nich byli následně zasypáni. Tímto se psovodům simulovaly stejné podmínky, jako v případě opravdového závalu.

Další část pak již patřila psovodům, kteří ve dvojicích prohledávali zadaný prostor, do kterého mohl vstoupit pouze pes. Těm zasypané a hluboké úkryty motaly nosy celý den.

Celkem se do cvičení zapojilo devět JPO, z toho dvě stanice HZS LK včetně dvou profesionálních psovodů. Psovodů dobrovolných hasičů bylo do cvičení zapojeno celkem šestnáct.

Druhý den pak patřil nejčastějšímu využití záchranných psů, a to pátrání po pohřešovaných osobách ve volném terénu - na ploše. K tomuto účelu posloužily psovodům lesy v okolí pískovny.

Chtěli bychom moc poděkovat HZS LK za možnost pořádání této akce, firmě Eurovia za umožnění přístupu do pískovny a nadstandartní pomoc při organizaci a Lesům Č.R. a vedení dotčených obcí za přístup do terénů.

A jako to celé dopadlo:

Sutina:
1. místo - Jana Martínková (JSDHO Hejnice) 
2. místo - Marie Jirásková (JSDHO Hejnice) 
3. místo - Eva Bazínková (SDH Petrov nad Desnou)

Plocha:
1. místo - Martin Brandner (SDH Liteň) 
2. místo - Martina Taterová (SDH Rynholec) 
3. místo - Jana Plívová (JSDHO Hejnice)

Zasahující složky:

HZS LK stanice Raspenava
HZS LK stanice Turnov
JSDHO Raspenava
JSDHO Frýdlant
JSDHO Hejnice
JSDHO Nové Město pod Smrkem
SDHO Dolní Řasnice
JSDHO Horní Řasnice
SDH Bernartice nad Odrou
SDH Liteň
SDH Petrov nad Desnou
SDH Rynholec
SDH Svítkov - Popkovice
SDH Všechlapy
SDH Želiv 2

Pavel Morávek
zástupce velitele psovodů SH ČMS


Článek č.2

Tak máme za sebou víkendový Závod záchranných psů. Stejně jako loni jsme ho pojali jako taktické cvičení pro jednotky z okolí, stejně jako loni jedou vítězové na Mistrovství ČR psovodů a psů IZS.
V sobotu měly jednotky výjezd do pískovny v Horní Řasnici. Po příjezdu na ně čekala písek hrabající hysterka (letos obsazená tím nejlepším Liborem Ernstem), zasypané auto a několik namaskovaných zraněných. Všechna čest zúčastněným, jak dopoledne, tak odpoledne se s pískem, vedrem, krví i Liborem poprali statečně 🙂. V průběhu zásahu jim tam ještě vlezla zraněná herpetoložka, která je začala tahat zase někam jinam, kde se jí zratili kamarádi.. Tím jsme propojili zasahující hasiče s následující částí cvičení, protože museli zajistit přístup mezi jednotlivými etážemi pískovny pro psovody. Vyhodnocení a občerstvení hasičů jsme využili k schování figurantů a napachování úkrytů.
Psovodi následně chodili po dvojicích a prohledávali každý svůj označený terén, do kterého mohl jen pes. Figuranti byli letos schovaní opravdu pečlivě - simulace závalu pískem byla docílena různou hloubkou, ve které byli schovaní. Někteří tak dobře, že je za celý den nikdo nenašel.. Tohle celé se opakovalo ještě jednou odpoledne.
V neděli potom proběhla plošná část závodu v lesích v okolí pískovny, s figuranty schovanými pro změnu třeba ve výšce.
V závodě psovodů SH ČMS nakonec nejlépe dopadli:
SUTINA:
1. místo - Jana Martínková (JSDHO Hejnice)
2. místo - Marie Jirásková (JSDHO Hejnice)
3. místo - Eva Bazínková (SDH Petrov nad Desnou)

PLOCHA:
1. místo - Martin Brandner (SDH Liteň)
2. místo - Martina Taterová (SDH Rynholec)
3. místo - Jana Plívová (JSDHO Hejnice)

Všem moc gratulujeme a těm, co pojedou na mistrák přejem dobré losy, nosy a zábavu!
Jinak bychom hlavně chtěli poděkovat všem, bez kterých by se takováhle akce vůbec nedala připravit:
Všem těm od nás z Hejnic, kteří už několik dní a týdnů předem běhali kolem všeho možného, nespali a jezdili, aby nakonec celý víkend připravovali, posuzovali, figurovali, organizovali, vykopávali a zakopávali, mokli a potili se naráz.. Ivě Drbohlavové za maskování a posuzování z pohledu ZZS, všem zakrváceným, křičícím a omdlévajícím figurantům, Liborovi za pot a slzy (smíchu, nás všech), všem, kteří opakovaně a na několik hodin lezli do beden hluboko pod zemí, kam by jen tak někdo nevlez, nebo potom do lesa a na stromy.. Tomášovi Hajnému za péči o naše žaludky v sobotu večer.. Prostě všem.
Veliteli stanice Raspenava npor. Josefu Hanzlovi za veškerou pomoc a podporu, všem těm hasičům z devíti zúčastněných JPO, včetně dvou stanic HZS LK, kteří trávili sobotu hrabáním se v písku 🙂 a samozřejmě HZS LK za možnost takovouto akci pořádat.
Dále velice děkujeme firmě Eurovia za umožnění přístupu do pískovny a nadstandartní pomoc při organizaci, Lesům Č.R. a vedení dotčených obcí za přístup do terénů.
Všechny fotky najdete v nejbližších dnech na našich stránkách, zatím takový tester od Karol a Romana Raka (díky!)
Konec hlášení 🙂  


CELKOVÉ VÝSLEDKY V PŘILOŽENÉM SOUBORU KE STAŽENÍ