Zkušební řád
Organizace zkoušek & zkušební řád
Plánované změny v přezkušování psovodů SH ČMS zde
Základní filosofie zkušebního řádu psovodů SH ČMS
Zkušební řád psovodů SH ČMS byl přijat jako standard schopností a dovedností záchranného týmu psovod - pes organizovaných v jednotlivých SDH. Při plnění jednotlivých stupňů zkoušek se ověřuje jak teoretická, tak praktická připravenost pro nasazení psa a psovoda při pátracích a záchranných operacích. Tomuto základnímu principu je také podřízen obsah zkoušky, skladba úkrytů a styl přezkušování.
Poslušnost a dovednost je ověřována pouze v prvních stupních zkoušky a u zkoušky psa stopaře není tato část vyžadována vůbec.
Při samotné zkoušce je psovodovi umožněna co možná největší samostatnost při volbě taktiky prohledávání terénu. V případě přezkušování psa pro práci na ploše a psa stopaře je základním východiskem naprostá neznalost terénu jak pro psa, tak i pro psovoda. V případě práce psa na sutině je pak předchozí zkušenost psovoda a psa s konkrétním místem konání možná pouze v případě, že je daný terén v době přezkušování zásadně změněn a předchozí znalost terénu tak není pro nikoho výhodou.
Pro ověření fyzických schopností je terén vždy velmi členitý. V terénu se mohou vyskytovat velmi husté nebo neprostupné porosty, skalní útvary, jeskyně, vodní toky a další přírodní útvary vyskytující se v horských terénech. V případě přezkušování psa stopaře je pátráno po osobě, jejíž pohyb kopíruje trasu bloudící osoby v neznámém terénu, takže předem není znám počet ani charakter změn směrů stejně jako možnost střídání jednotlivých druhů terénů.
Skladba úkrytů je vždy dána typem jednotlivé zkoušky. Nikdy však není stanovena minimální vzdálenost úkrytů, takže se může jednat o úkryty, kde se nachází více osob. Za nalezenou osobu je pak uznána pouze ta, kterou nalezl pes a psovod ji rozhodčímu nahlásil na základě jeho chování. Místem označení je uznáno i místo, ve kterém se dá předpokládat nejvyšší koncentrace pachu nalezené osoby.
Po psovodech je vždy vyžadována samostatnost, schopnost rychlého rozhodování, fair-play a čestné chování, stejně tak i výzbroj a výstroj odpovídající praktickému nasazení. Mezi základní znalosti patří znalost taktiky prohledávání, první pomoc druhému i svému psu, orientace v terénu, a to jak s mapou, tak moderními mapovými podklady a základy radiokomunikace.
V přiloženém souboru je ke stažené níže uvedený schválený zkušební řád, který je součástí Metodického pokynu starosty SH ČMS a nabývá účinnosti 23.3.2017